Ugovor od dodjeli sredstva u vrijednosti od 100.000,00 kuna za zaštitu ostataka vjetrenjača na otoku Ošljaku

Ugovor od dodjeli sredstva u vrijednosti od 100.000,00 kuna za zaštitu ostataka vjetrenjača na otoku Ošljaku

Preko: U sklopu javnog natječaja „Poziv za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske“ , od strane Ministarstva kulture, Općinski načelnik općine Preko Jure Brižić potpisao je ugovor od dodjeli sredstva u vrijednosti od 100.000,00 kuna za zaštitu ostataka vjetrenjača na otoku Ošljaku.

Općina Preko prijavila je projekt s namjerom zaštite i rekonstrukcije vjetrenjača na otoku Ošljaku. Radi se o mlinovima za mljevenje žitarica na sjeveroistočnoj strani otoka, a koje je u 18. stoljeću sagradila obitelj Calogera koja se bavila raznim poljoprivrednim kulturama. Na području Dalmacije takvi mlinovi još su sagrađeni u Supetru na Braču.

Radove na obnovi i rekonstrukciji mlinova koje pokreće snaga vjetra, nadzirati će Ministarstvo kulture putem Konzervatorskog odjela u Zadru.

 

Skip to content