Program zaštite kulturnog dobra za Tvrđava Sv. Mihovila financira Ministarstvo kulture

Program zaštite kulturnog dobra za Tvrđava Sv. Mihovila financira Ministarstvo kulture

Preko:   Načelnik Općine Preko Jure Brižić u Upravi za zaštitu kulturne baštine Ministarstva kulture u Zagrebu potpisao je Ugovor o korištenju dodijeljenih sredstava u iznosu od 100.000,00 kuna za obnovu tvrđave sv. Mihovil  na istoimenom brdu ponad Preka.  Nakon provedenog  redovnog godišnjeg Poziva za predlaganje programa javnih potreba u kulturi RH za 2018. godinu između ostalih Ministarstvo kulture je odabralo Program Općine Preko s temom o obnovi  tvrđave sv. Mihovila.

– Program zaštite tvrđave sv. Mihovila jedan je  od prioritetnih poslova  na obnovi kulturne baštine na području Općine Preko,  i u tom pravcu  stalno radimo. Posao je vrlo opsežan i zahtjevan,  te je počeo s premještanjem telekomunikacijskog antenskog stupa kojeg će vlasnici  „Odašiljači i veze“ iz Zagreba  premjestiti na brdo Mala Glava. Time se Općini Preko otvora prostor za obnovu  srednjevjekovnog kompleksa tvrđave sv. Mihovila, koja je jedan od rijetkih sačuvanih fortifikacijskih objekata na području Dalmacije, naglasio je Načelnik Jure Brižić.  Program obnove financirati će se iz zaštite kulturnih dobara za 2018. godinu, s naglaskom za suradnju s konzervatorskim odjelom, Uprave za zaštitu  Zadar koji će vršiti i nadzor nad izvedenim radovima.

Skip to content