Sutomišćica

Sutomišćica

Sutomišćica je malo turističko naselje i lučica na istočnoj obali otoka Ugljana.  Naselje je niknulo u istoimenoj uvali dva kilometra udaljenoj od trajektnog pristaništa u Preku, a nalazi se između Poljane i Lukorana.

Jugozapadno od naselja nalazi se brdo Vela glava (238 m), odakle se pruža lijep pogled na zadarski arhipelag i Ravne kotare. Na regionalnoj je prometnici koja prolazi uzduž otoka.

Sutomišćica nudi sigurno sidrište nautičarima i raspolaže vezovima u najmlađoj marini Zadarske županije – Olive Island Marini, koja je tri uzastopne godine (2014., 2015. i 2016.) proglašena najboljom malom marinom na Jadranu u izboru Hrvatske gospodarske komore (nagrada Turistički cvijet).

 

 

 

 

 

U Sutomišćici se nalazi poznati barokni ljetnikovac zadarske obitelji Lantana, iz 1686. godine. Ljetnikovac s prostranim parkom i kapelom primjer je baroknoga dvorca mletačke vrste.

 

lantana

Skip to content