PREKO – Osim lijepog i toplog vremena, proljeće sa sobom donosi i prve komarce, koji se najprije razvijaju u šumskim područjima i na poplavnim površinama.
Uz dovoljne količine vode, broj vrsta komaraca i njihovih legla se povećava, a vrlo često i mi svojim ponašanjem utječemo na to.
Ciklon d.o.o., tvrtka koja se bavi sanitarnom zaštitom čovjekove okoline, podsjeća da voda ne smije stajati dulje od 7 dana kako se iz jajašca komarca ne bi razvile odrasle jedinke, a u jednoj kanti ispunjenoj vodom za mjesec dana može se razviti 100.000 jedinki komaraca.
Kako bismo spriječili pojavu većih legla komaraca, potrebno je:
– isprazniti vodu iz svih predmeta u dvorištima, vrtovima, na balkonima ili terasama (npr. bačve, kante, odbačene posude za cvijeće, brodice i sl.)
– rezerve vode (npr. gusterne, bačve, kante…) hermetički zatvoriti poklopcima ili na neki drugi prihvatljiv način (gustim mrežicama)
– preljeve gusterni zatvoriti gustim mrežicama
– održavati vrtove i dvorišta urednima