Terenska nastava studenata u masliniku u Preku

Terenska nastava studenata u masliniku u Preku

Četrdeset studenata  II.  godine,  Primijenjene ekologije u poljoprivredi,  u sklopu kolegija Osnove voćarstva, utorak su nazočili terenskoj nastavi  u masliniku u  Preku.  Studenti Odjela za ekologiju, akvakulturu i agronomiju Sveučilišta u Zadru upoznati su s ekstenzivnim  uzgojem maslina, odnosno njegovima prednostima i nedostacima. U sklopu predavanja studenti su upoznati s tehnologijom i uvjetima koje je potrebno ispuniti da bi taj sustav održao rekao nam je voditelj terenske nastave Šime Marcelić asistent na Odjelu za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

U masliniku s nasadom autohtonih sorti oblice i drobnice, tijekom nastave izvršena  je prezentacije rezidbe maslina i dvije tehnike „izolacije vrha“ i rez unatrag. Također je demonstrirano cijepljenja maslina „pod koru“ i  „na raskol“  te jednostavni spoj.   Terensku nastavu studenata  financira Odjel za ekologiju, agronomiju i akvakulturu  a podupire Općina Preko koja je u svoje  razvojne planove ugradila održivi sustav uzgoja i ekološki pristup uzgoju maslina.

Skip to content