Sutomišćica

Autor:Općina Preko

Sutomišćica

Sutomišćica je malo turističko naselje i lučica na istočnoj obali otoka Ugljana.  Naselje je niknulo u istoimenoj uvali dva kilometra udaljenoj od trajektnog pristaništa u Preku, a nalazi se između Poljane i Lukorana.

Jugozapadno od naselja nalazi se brdo Vela glava (238 m), odakle se pruža lijep pogled na zadarski arhipelag i Ravne kotare. Na regionalnoj je prometnici koja prolazi uzduž otoka. Sutomišćica nudi sigurno sidrište nautičarima i raspolaže vezovima u najmlađoj marini Zadarske županije – Olive island Marini, koja je dvije godine zaredom (2014. i 2015.) proglašena najboljom malom marinom na Jadranu.

U Sutomišćici se nalazi poznati barokni ljetnikovac zadarske obitelji Lantana, iz 1686. Ljetnikovac s prostranim parkom i kapelom primjer je baroknoga dvorca mletačke vrste.

 

lantana